سه بنای تاریخی کرمان به سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی واگذار می شود

به گزارش ایرنا، هادی میرزایی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی شهر کرمان افزود: صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در سال ۱۳۸۴ به استناد بند “ز” ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه به منظور واگذاری ابنیه تاریخی کشور به بخش‌خصوصی تشکیل شد.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور از واگذاری ۱۵۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی در کشور خبر داد و بیان کرد: با استناد به سه مصوبه و آیین‌نامه آثار تاریخی قابل احیا، چهار بنا همچون کاروانسرای وکیل، خانه امینیان، عمارت شترگلو و خانه غفاری در استان کرمان به بخش‌خصوصی واگذار شده است.
وی کاروانسرای وکیل را جزو متمایزترین کاروانسراهای کشور دانست و بیان کرد: امیدواریم کاروانسرای وکیل که با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در حال تبدیل شدن به بوتیک هتل است، در سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.
میرزایی تبدیل کاروانسراها به مراکز اقامتی را یک سیاست خوب در راستای احیا و زنده‌سازی این بناها عنوان کرد و ادامه داد: بزودی زمینه واگذاری سه بنای تاریخی در شهرهای کرمان و بم به بخش خصوصی را فراهم خواهد شد که خانه‌های عامری و آرشام نیز در لیست بررسی واگذاری‌های امسال نیز خواهد بود.
وی برگزاری فستیوال خانه‌های خلاق صنایع‌دستی و فرش دست‌باف را از دیگر اقدامات سال ۱۴۰۰ صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی برشمرد و عنوان کرد: با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با مجموعه کار، تعاون و رفاه اجتماعی منعقد شده است، زمینه برگزاری این فستیوال در راستای تعیین بازار هدف و صادرات صنایع‌دستی با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی فراهم می‌شود.
میرزایی با بیان اینکه این فستیوال از مردادماه سال جاری آغاز و تا مردادماه سال ۱۴۰۱ به پایان می‌رسد تاکید کرد: به هر خانه‌ خلاق در هر استان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره ارایه می‌شود و همچنین به افرادی که در این فستیوال از خانه خلاق خرید انجام دهند تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
رییس هیئت مدیره صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور ادامه داد: امیدواریم با سیاست‌هایی که در راستای حمایت از صنایع‌دستی با تکیه بر رفع موانع و پشتیبانی‌ها داریم زمینه توسعه، تامین بازار صادرات، ارتقای کیفی محصولات و ایجاد برندیگ در سطح جهان را فراهم کنیم.
وی یکی از اهداف سفر خود به کرمان را افزایش تعداد واگذاری‌ بناهای تاریخی این استان دانست و بیان کرد: یکی از واگذاری‌های مذکور در شهر کرمان با رویکرد ایجاد خانه خلاق است و امیدوارم در سه روزی که در کرمان هستم یکی از بناها به خانه خلاق اختصاص یابد.
میرزایی درباره هفته‌های ایران در کشورهای مختلف دنیا گفت: با توجه به ظرفیت‌های کشور در حوزه‌های مختلف و تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان فرهنگ و ارتباطات منعقد شده است هفته‌های ایران در کشورهای هدف برگزار خواهد شد.
وی از برگزاری هفته‌ کرمان به مدت سه هفته در سه کشور مختلف دنیا در سال‌جاری خبر داد و اظهار کرد: در این هفته می‌توانیم ظرفیت‌های صنایع‌دستی، گردشگری و میراث‌فرهنگی استان کرمان را به نمایش بگذاریم.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: کشورهای ایتالیا، اتریش و سوییس، آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل قطر و عمان علاقمند به برگزاری هفته‌های ایران در این کشورها هستند که امیدواریم بتوانیم از این فرصت استفاده کافی را ببریم.

مجله گردشگری کوباکو

درباره ی Sropcr0045809

مطلب پیشنهادی

گردشگری آرامستان‌های تاریخی،‌ جایگزین فروش قبر شود

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، آرامستان یا خانه ابدی درگذشتگان و مسافران دیار باقی است، اما …