فعالیت جمعه بازار جویبار بعد از ۱۵ ماه وقفه آغاز می‌شود

به گزارش ایرنا ، جمعه بازار جویبار که قدیمی ترین بازار سنتی مازندران به قدمتی بیش از یک قرن به شمار می رود ، از نخستین جمعه ماه اسفند سال ۹۸ و یک هفته پس از ورود ویروس کرونا در مازندران بسته شد و تعطیلی آن بدون وقفه ادامه یافت.

اگر چه اوایل تیر ماه پارسال پس از فروکش کردن موج نخست همه گیری کرونا یک بار اعلام شده بود که این بازار دوباره فعال می شود ، ولی این برنامه عملا به خاطر شروع موج دوم کرونا در مازندران عملی نشد.

 شهردار جویبار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه فعالیت جمعه بازار این شهر با آغاز شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود ، گفت : تصمیم برای بازگشایی این بازار که نقش مهمی در معیشت مردم منطقه دارد ، در شورای تامین شهرستان و با مشورت شبکه بهداشت و درمان اتخاذ شده است.

همت محمد نژاد افزود : البته فعالیت این بازار با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و به صورت آزمایشی جمعه هفته جاری از سر گرفته می شود و جمعه هفته آینده هم باز خواهد بود.

وی توضیح داد : شهرداری برای این که فاصله فیزیکی در بازار رعایت شود ، اقدام به خط کشی محوطه کرده است و ضرورت رعایت سایر پروتکل های بهداشتی کرونایی را به فعالان این بازار یادآور شده است.

محمدنژاد با فراخواندن کاسبانی که جمعه هفته جاری بساطشان را در بازار سنتی این شهر پهن می کنند به رعایت تمامی مقررات کرونایی ، گفت : تمامی کاسبان و بازاریان باید در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی توسط خودشان و مراجعه کنندگان احساس مسئولیت کنند ، چون تداوم فعالیت بازار بستگی کامل به ارزیابی این مهم در دوره فعالیت آزمایشی دارد.

شهردار جویبار همچنین تاکید کرد که جمعه بازار همانند قبل از کرونا با حضور تمامی مشاغل به فعالیت باز نمی گردد و توضیح داد : برای بازگشایی کباب فروشی ها هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است و چنانچه تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته شود ، اطلاع رسانی خواهد شد.

فعالیت جمعه بازار جویبار بعد از ۱۵ ماه وقفه آغاز می‌شود

رئیس شبکه بهداشت و درمان جویبار هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه جمعه بازار این شهرستان روز یازدهم تیر ماه به شکل محدود و بدون فعالیت کبابی ها و قصابی ها برپا می شود، گفت : فعالیت این بازار در جمعه هفته جاری به صورت آزمایشی است و پس از آن در نشستی با ارزیابی میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در باره فعال ماندن یا تعطیلی تصمیم گیری خواهد شد.

مهدی فکوری علت موافقت با بازگشایی این بازار را کاهش شمار بیماران بستری در بیمارستان این شهرستان برشمرد و بدون ذکر آمار ، افزود : میزان بستری در بیمارستان شهید عزیزی جویبار به کمترین تعداد در یک سال اخیر رسیده است.

جمعه بازار جویبار با قدمتی بیش از یک قرن تا پیش از شیوع کرونا هر هفته پذیرای خریداران بی شماری از نقاط مخلف شهرستان های مازندران و سایر استان ها بود. در این بازار میوه ، سبزی ، ماهی ، صنایع دستی ، ابزار و ادوات کشاورزی ، پوشاک و دیگر کالاهای مورد نیاز عرضه می شود.

مازندران دارای بازارهای روز و هفتگی زیادی است ولی جمعه بازار جویبار از شهرت کشوری برخوردار است. جمعه بازار شتارود ، جمعه بازار امامزاده شاه رضا در روستای پهناب جویبار، پنجشنبه بازار جاده قدیم آمل ، پنجشنبه بازار بابل ، پنجشنبه بازار بهمنیر ، پنجشنبه بازار امامزاده ابراهیم بابلسر، چهارشنبه بازار قائمشهر، سه شنبه بازار میر بازار بابلسر، سه شنبه بازار مشترک روستاهای قلعه گردن و خرم آباد تنکابن و یکشنبه بازار دوازده چشمه آمل از بازماندگان بازارهای فعال سنتی در مازندران هستند.

مجله گردشگری کوباکو

درباره ی Sropcr0045809

مطلب پیشنهادی

گردشگری آرامستان‌های تاریخی،‌ جایگزین فروش قبر شود

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، آرامستان یا خانه ابدی درگذشتگان و مسافران دیار باقی است، اما …