پرداخت ۱۲میلیارد ریال کمک بلاعوض به غرفه‌داران معبد هندوهای بندرعباس

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، پویا محمودیان گفت: بازارچه صنایع‌دستی که در ضلع شمالی معبد هندوهای بندرعباس در استان هرمزگان قرار داشت، در سال ۱۳۹۹ در ساعات تعطیلی دچار آتش‌سوزی شد و حدود ۲۱ غرفه از این بازارچه که در اختیار زنان هنرمند سرپرست خانوار برای عرضه تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی قرار داده شده بود، دچار آسیب جدی و موجب از بین رفتن بسیاری از کالاهای آنها شد، که خوشبختانه این حادثه خسارات جانی نداشت.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی افزود: بر اساس پیگیری‌ها و بررسی ها که توسط معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان هرمزگان انجام شد، میزان آسیب وارد شده به غرفه‌های بازارچه صنایع‌دستی معبد هندوها مبلغ ۱۲ میلیارد ریال برآورد شد.

محمودیان تصریح کرد: وزیر میراث فرهنگی با توجه ویژه‌ای که به مشکلات و مسائل زنان هنرمند و سرپرست خانوار دارد، به‌منظور کمک، حمایت ویژه و جبران آسیب وارده، دستور داد تا مبلغ ۱۲میلیارد ریال کمک بلاعوض به حساب آن‌ها واریز شود.

وی اظهار داشت: با توجه به پیگیری‌های مونسان، مقرر شد تا استاندار هرمزگان مکانی را به‌منظور ایجاد بازارچه جدید صنایع‌دستی در بازار سابق ماهی‌فروشان بندرعباس در اختیار زنان هنرمند سرپرست خانوار قرار دهد. این بازار در حال نوسازی، بهسازی و آماده‌سازی به‌منظور واگذاری به هنرمندان آسیب‌دیده بوده و قرار است به بازارچه ساحلی تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ در مجموع ۲۱ غرفه صنایع دستی واقع در بنای تاریخی معبد هندوهای بندرعباس در آتش سوخت. در این آتش سوزی اگر چه به ساختمان تاریخی معبد آسیبی نرسیده و فقط غرفه‌های واقع در محوطه سوخت اما بیش از ۳۰ نفر از فعالان صنایع دستی، کار و کسب خود را از دست دادند که با پیگیری استانداری هرمزگان و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شرایط برای جبران خسارات و فعالیت مجدد آن‌ها مهیا شده است.
معبد هندوهای بندرعباس در سال ۱۲۶۷ هجری شمسی توسط محمد حسن خان سعدالملک به عنوان بنای زیارتی تجار و کارگران هندی مقیم بندرعباس ساخته  شده و سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت شد.

مجله گردشگری کوباکو

درباره ی Sropcr0045809

مطلب پیشنهادی

گردشگری آرامستان‌های تاریخی،‌ جایگزین فروش قبر شود

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، آرامستان یا خانه ابدی درگذشتگان و مسافران دیار باقی است، اما …